Гімнастика. Основні види (класифікація), особливості виконання, техніка, цілі

0 26

 

Основні види гімнастики. Оздоровча та спортивна гімнастика

Популярним видом спорту є гімнастика. Вона складається з різних за складністю рухів, які разом утворюють певні комбінації. Кожен спортсмен на початку тренування виконує спеціальний комплекс гімнастичних вправ, так як саме вони є головною основою. Завдяки даним вправам можна навчитися правильно розподіляти силу, напрям рухів і швидкість, удосконалити роботу нервової системи, органів і м’язів. Існують такі види гімнастики: оздоровча, спортивна, загальна.

Навіщо потрібна гімнастика?

Вчені довели, що спортивні вправи допомагають підвищити настрій, нормалізувати роботу організму і вдосконалити свій зовнішній вигляд. Наприклад, завдяки ранкової гімнастики можна легко прокинутися, уникаючи млявості і поганого настрою. Необхідно витратити всього лише 20 хв, щоб потім радувати навколишній світ своєю посмішкою. У людини, який регулярно займається фізичними вправами, вироблена спритність, швидкість рухів, він менше втомлюється і протягом усього дня відчуває себе бадьоро. Необхідно дізнатися які бувають види гімнастики, і вибрати для себе найбільш підходящі вправи, які будуть приносити користь, заряджати оптимізмом і підтримувати здоров’я.

Спортивна гімнастика

Даний вид спорту включає в себе стрибки, вільні вправи, заняття на різних снарядах (колода, кільця, бруси), в основному їм займаються тільки люди з професійною підготовкою. Для чоловіків і жінок базовий комплекс істотно відрізняється. Види спортивної гімнастики: акробатика, художня, а також аеробіка.

Художня гімнастика

Цей різновид гімнастики призначається для жінок. Її основа складається в номерах з використанням танцювальних комбінацій з предметами або без них. Вона, як і інші види гімнастики, має на увазі в собі прагнення досягти високих результатів, дозволяючи розвиватися фізично, розширювати рухові можливості, освоювати більше технічних вправ. Можна побачити тісний взаємозв’язок з балетом, тому в даному виді спорту враховуються гнучкість, пластика, грація, ритм і навіть артистичність. Види художньої гімнастики досить часто зустрічаються в хореографії. До цього дня залишається актуальним використання знаменитих номерів в танцювальних постановках. Для того щоб домогтися максимального успіху, необхідно знати базові елементи акробатики, які ніколи не будуть зайвими. На світових змаганнях не допускаються номери без використання предметів. Якщо виступ групове, то можна спостерігати постановку з одним або двома видами спортивного інвентарю, наприклад, м’ячі та обручі.

акробатична гімнастика

Даний вид спорту об’єднує в собі виконання акробатичних танцювальних рухів, кроків, трюків і стрибків. Для виступу збирають групу з кількох людей (чоловіків, жінок або змішану). Щоб досягти максимального ефекту і успіху в цій сфері необхідно бути гнучким, точним, сильним, мати музичний слух, а головне, довіряти своєму партнерові. Якщо ще кілька років тому акробатика не складає важливу частину всієї гімнастики, то на сьогоднішній день ситуація сильно змінилася. Адже не випадково вчені довели, що всі, хто зміг досягти значних результатів в даному виді спорту ще з раннього віку, стають більш успішними в цій сфері. Заняття акробатикою позитивно впливають на організм, покращуючи психологічний стан, розвивають рівновагу, силу, точність руху.

аеробіка спортивна

Аеробіка – молода, але досить популярна гімнастика, види вправ якої вражають своєю різноманітністю. Спортсмени, які займаються цим спортом, здатні здійснювати обороти, стрибки, дивувати своєю гнучкістю і силою. Жінки, які віддають перевагу фітнес, знайомі з аеробними рухами і з легкістю можуть їх виконувати. Всі вправи спрямовані на демонстрацію танцювальних умінь, сили, пружності, гнучкості та безперервності руху. Зараз спортивна аеробіка винесена на міжнародний рівень, що підтверджує її важливість і значущість в спортивному світі.

оздоровча гімнастика

Одним з видів оздоровчої гімнастики є дихальна. Завдяки їй можна регулювати механізм газообміну, що є корисним для будь-якого спортсмена і просто звичайної людини. Види дихальної гімнастики нікого не залишать байдужим. Їх основи розроблялися ще кілька століть назад в Китаї, Греції та Індії. Грамотне дихання дозволить налагодити своє життя, як би дивно це не звучало, і привести в порядок організм. Все, що потрібно – дотримуватися загальних правил при виконанні вправ.

Для того щоб будь-які види гімнастики, спрямовані на оздоровлення людини, були ефективними, потрібно робити їх з хорошим настроєм, постійно чергувати комбінації і ні в якому разі не захоплюватися занадто тривалим часом виконання. Буде краще, якщо всі необхідні вправи покаже фахівець, який зможе створити індивідуально підібраний комплекс, спрямований на поліпшення роботи організму.

На сьогоднішній день розроблена величезна кількість методик оздоровчої гімнастики. Завдяки лікарям вже існують як загальнодоступні комплекси, так і спеціалізовані, спрямовані на лікування певних органів. Решта оздоровчі вправи, як і види дихальної гімнастики, повинні підбиратися лише під наглядом фахівця, особливо якщо існують серйозні проблеми.

Загальна гімнастика

Музикальність, динамічність, легко здійснимі вправи, низька травмоопасность – все це притаманне загальної гімнастики. Вона викладається у багатьох школах, є доступною для будь-якої людини, дозволяючи розвивати у дітей швидкість, гнучкість, силу, що дуже корисно для організму, що росте. Всі види гімнастики, особливо загальна, впливають на психологічний і фізичний стан людини.

Тим людям, яким необхідно тренувати серцево-судинну і нервову системи, опорно-руховий апарат і т. Д., Необхідно зробити упор на ритмічну гімнастику. А тим, хто прагне підняти тонус організму, підійде і гігієнічна.

Метою загальної гімнастики є фізичний розвиток людини, зміцнення його здоров’я, придбання певних навичок і підвищення мозкової активності.

Гімнастика для людини – дуже важливий фактор, що визначає його здоров’я. Існує велика кількість комбінацій, які під силу кожній людині. Наприклад, всі види ранкової гімнастики поєднують в собі базові вправи, виконання яких піде лише на користь.

Які бувають види гімнастики?

Гімнастика – це не якийсь певний вид спорту, а, скоріше, збірне поняття. Виділяють безліч її видів, і про кожного з них варто розповісти більш докладно.

Основна класифікація видів гімнастики передбачає виділення трьох великих груп: оздоровча гімнастика, спортивна, а також прикладна. Про кожному окремому виді варто розповісти більш докладно.

оздоровча

Основні види оздоровчої гімнастики:

 • Основна (загальна). Основна мета такої гімнастики – це розвиток рухової активності людини. Такий розвиток може припускати освоєння якихось нових навичок, підвищення активності з метою освоєння більш складних дій. Саме такий вид використовується в більшості загальноосвітніх установ в якості однієї з дисциплін, що входять в програму. Основні виконувані вправи – це ходьба, біг, стрибки, подолання перешкод, перенесення вантажів, повзання і так далі. Нерідко використовуються додаткові пристосування і снаряди, наприклад, скакалки, кільця, поперечини, бруси, невеликі гантелі і так далі. Основна гімнастика дозволить підтягти тіло, підвищити координацію і нормалізувати роботу організму.
 • Гігієнічна. Цей вид спрямований на поліпшення настрою і самопочуття людини, підтримання здоров’я, профілактику захворювань і підвищення загального тонусу. Тобто тренування організму і підвищення активності не є основними цілями. Як правило, виконуються найпростіші вправи без використання додаткових пристосувань. Подібні заняття проводяться в санаторних або курортних установах.
 • Атлетична. Таку гімнастику часто називають силовий, так як вона спрямована на збільшення м’язової маси і надання м’язам рельєфу, підвищення витривалості організму і зміцнення сили. Всі вправи виконуються з використанням гантель, гир, спортивних снарядів. Зазвичай передбачається багаторазове повторення якихось дій, так як саме такі тренування дозволяють опрацьовувати м’язи. Даний вид рекомендований в більшій мірі молодим людям для поліпшення і підтримки форми. Заняття вимагають контролю лікаря, тому що навантаження інтенсивна.
 • Ритмічна. Така гімнастика чимось схожа на гігієнічну і загальну, але відрізняється від них тим, що всі вправи ритмічні і виконуються під музику (саме вона задає основний такт), а також включають елементи хореографії. До даного виду гімнастики можна віднести такі сучасні напрямки як шейпінг, аеробіка, танцювальна гімнастика.

спортивна

Основні види спортивної гімнастики:

 • Художня гімнастика вважається жіночим видом, так як вона передбачає певну видовищність і естетичність. Вправи найчастіше виконуються під музику і включають в себе такі елементи як шпагати, різні стрибки, перевороти і так далі. Деякі руху запозичуються з хореографії. При виконанні можуть використовуватися додаткові пристосування: м’ячі, обручі, стрічки, скакалки, шарфи і так далі.
 • Спортивна акробатика включає дуже складні елементи, всі вправи вимагають довгих тренувань, високої координації рухів і максимальної витримки. Основні елементи: різні стійки, стрибки з переворотами в повітрі, перекати, перекиди, сальто, «містки», шпагати і так далі. Вправи можуть виконуватися удвох або втрьох.
 • Легка атлетика. Вона об’єднує і включає в себе такі дисципліни як біг, ходьба, пробіги, стрибки, метання, кроси по пересіченій місцевості, багатоборства і так далі. Вправи досить складні, але не є силовими.
 • Важка атлетика передбачає виконання вправ з великим навантаженням і використання важких снарядів, таких як штанги, гирі, гантелі. В даний вид входять такі елементи як підйоми штанги з різних положень і різними способами, утримання і перекидання гир і так далі. Хоча даний вид вважається переважно чоловічим, важкою атлетикою займаються і жінки.

Прикладна

Прикладна гімнастика включає в себе наступні види:

 • Лікувальна гімнастика. Вона спрямована на усунення захворювань або полегшення стану хворих. Лікувальні вправи можуть призначатися при хворобах дихальної та серцево-судинної систем, опорно-рухового апарату. Заняття повинні призначатися лікарем і проводитися строго під його контролем, тільки в цьому випадку вони будуть ефективними.
 • Військово-прикладна гімнастика повинна сприяти формуванню, закріпленню і вдосконаленню навичок, властивих військовим діям. Такий вид використовується в армії.
 • Спортивно-прикладна. Даний вид спрямований, перш за все, на підготовку професійних спортсменів до змагань, досягнення найкращих результатів і на вдосконалення їх навичок.
 • Професійно-прикладна гімнастика використовується для освоєння нових або вдосконалення наявних навичок людей, чия професійна діяльність пов’язана з певними фізичними навантаженнями і передбачає виконання складних дій. Даний вид дозволяє підвищити продуктивність праці і уникнути виробничих травм. Професійно-прикладна гімнастика має кілька різновидів, призначених для різних професій, наприклад, для космонавтів, льотчиків, пожежників, моряків.

Класифікація видів гімнастики і їх характеристика

Залежно від спрямованості і специфіки виконуваних вправ виділяють наступні види гімнастики: оздоровча, освітньо-розвиваюча, прикладна і спортивна.

Оздоровчі види гімнастики передбачає виконання вправ в режимі дня у вигляді ранкової (гігієнічної) зарядки, ввідна гімнастики, фізкультхвилинок та физкультпауз, виконуваних під час занять або в перервах між ними. Сюди входить також лікувальна і ритмічна гімнастика. Головне призначення їх полягає в зміцненні здоров’я людини, підтримці на високому рівні його фізичної і розумової працездатності, підвищенні громадської активності, швидке входження в навчальну або трудову діяльність.

Гігієнічна гімнастика , крім перерахованих завдань, використовується для відпочинку з метою відновлення працездатності організму після великих фізичних, розумових і емоційних напруг і профілактики гіподинамії. Вона може проводитися в будь-який час дня. У комплекси гігієнічної гімнастики включаються ходьба і повільний біг, загальнорозвиваючі вправи і вправи прикладної спрямованості. Тривалість виконання вправ 15-20 хв.

Вступна гімнастика направлена на швидке включення займаються в майбутню діяльність: навчальну або професійну. У зміст вступної гімнастики включаються вправи, які за структурою рухів, енергетичного і сенсорному забезпечення відповідають професійним руховим діям, якщо мова йде про виробництво, або вони повинні бути спрямовані на зняття фізичного та розумового напруження, що виникають в процесі навчальної діяльності. Тривалість виконання вправ 5-10 хв.

Фізкультхвилинки і фізкультпаузи проводяться під час занять при появі ознак втоми і викликаних ним зниження уваги, пам’яті, розумових процесів, порушення пози. Комплекс може складатися з 2-3 вправ – при проведенні фізкультхвилинок (виконуються протягом 1-2 хв.) І 5-8 вправ – при проведенні физкультпауз (виконується протягом 3-5 хв.).

Лікувальна гімнастика становить основу лікувальної фізичної культури і спрямована на відновлення тимчасово втрачених функцій організму після травм, поранень, хвороб, операцій і т.д. У комплекси лікувальної гімнастики включаються дозована ходьба, біг, загальнорозвиваючі вправи з предметами і без предметів, вправи на гімнастичній стінці та ін. Всі вправи підбираються з урахуванням характеру захворювання та індивідуальних особливостей хворого.

Ритмічна гімнастика є різновидом оздоровчої та спрямована на зміцнення здоров’я, підвищення інтересу до занять, добре знімає емоційну напругу. У зміст комплексів ритмічної гімнастики входять загальнорозвиваючі вправи, елементи художньої гімнастики та хореографії, стилізованих (танцювальних) форм ходьби, бігу, стрибків і інших, нескладних по техніці виконання вправ.

В даний час популярність ритмічної гімнастики привела до появи різних напрямків. Найбільш поширеними видами є: ритмопластика, танцювально-ритмічна, танцювально-ігрова, релаксаційна гімнастика і деякі інші.

Освітньо-розвиваючі види гімнастики , в деяких літературних джерелах її іноді називають основною гімнастикою, представлені такими видами: навчально-виховна, атлетична і прикладна.

Навчально-виховна гімнастика має найбільшими можливостями для вирішення оздоровчих, освітніх і виховних завдань. Тому вона є одним з головних розділів предмета «Фізична культура» і становить основу державних освітніх стандартів з фізичного виховання дітей дошкільного та шкільного віку, учнів середніх і вищих навчальних закладів. Заняття з гімнастики в цих установах проводяться у формі уроку.

Атлетична гімнастика використовується для розвитку м’язової сили, силової витривалості, вольових якостей і пов’язаних з ними функціональних можливостей організму. Вона використовується серед всіх вікових груп населення і повинна враховувати особливості займаються: їх стать, вік, рівень фізичної та функціональної підготовленості, руховий досвід.

Прикладна гімнастика містить вправи, за допомогою яких можна підвищити професійну підготовленість котрі займаються. Вона реалізується в умовах виробничої діяльності, науково-дослідних і державних установ, на заняттях з гімнастики зі студентами (в середніх і вищих навчальних закладах), а також в Російській армії та інших силових структурах. Таким чином, прикладна гімнастика орієнтована на розвиток фізичних і психічних здібностей, необхідних для успішного оволодіння навичками трудової діяльності і досягнення в ній висот професійної майстерності.

Спортивні види гімнастики . Основними спортивними видами гімнастики є: спортивна гімнастика, художня гімнастика, акробатика, аеробіка .

Спортивна гімнастика – вид спорту, що складається з наступних вправ: у чоловіків – вільні вправи, вправи на коні, на кільцях, на брусах, на перекладині, опорні стрибки; у жінок – вільні вправи, вправи на різновисоких брусах, на гімнастичному колоді, опорні стрибки.

Художня гімнастика – вид спорту, в якому виступають тільки жінки. В її зміст входять вправи танцювального характеру, що виконуються в одиночному розряді і в складі команди (групові вправи) з наступними предметами: зі скакалкою, з м’ячем, з обручем, з стрічкою, з булавами. У процесі виконання вправ з предметами гімнастки також виконують такі вправи як крок, біг, пружинні і хвилеподібні рухи, махи і помахи, рівноваги, повороти, стрибки, танцювальні елементи.

Акробатика – вид спорту, в якому виступають чоловіки і жінки. Він включає чотири групи вправ: акробатичні стрибки, парні (чоловічі та змішані пари) і групові вправи, а також стрибки на батуті.

Аеробіка – вид спорту, в якому учасники виконують безперервний і високоинтенсивний комплекс вправ, що складається з складних в координаційній плані рухів ациклічні характеру, різні за характером і спрямованості елементи різних структурних груп рухів при одночасному взаємодії партнерів. Беруть участь чоловіки і жінки в такому порядку: індивідуальні виступи чоловіків і жінок, змішані пари, трійки і шістки в будь-якому складі.

Згодом можлива поява нових спортивних видів гімнастики. Це обумовлено як розвитком самого спорту, так і появою нових вправ гімнастичної спрямованості для підвищення мотивації до занять нею і різнобічності фізичного розвитку людей. Розвиток же існуючих спортивних видів гімнастики буде йти по шляху подальшого ускладнення елементів і комбінацій, видовищності і якості їх виконання.

Оставьте ответ

Ваш электронный адрес не будет опубликован.